Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

قرص تقویت حافظه برای درس خواندن

اشتراک گذاری این نوشته

مکمل‌های تقویت عملکرد مغز، مکمل‌های غذایی طبیعی هستند که به تقویت سلامت مغز و عملکرد شناختی کمک می‌کنند. بهترین مکمل‌ها می‌توانند مزایای سلامتی مختلفی از جمله بهبود حافظه، تمرکز برای درس خواندن، افزایش انرژی، بهبود خلق و خو، بالا بردن انگیزه و سلامت طولانی ‌مدت مغز را ارائه دهند؛ اما با وجود بسیاری از تقویت‌کننده‌های مغز، یافتن مکمل مغزی مناسب می‌تواند کاری طاقت‌فرسا به نظر برسد! برای کمک به تصمیم گیری شما، در این مقاله از مدرسه ایران اروپا می‌خواهیم تعدادی از برترین قرص تقویت حافظه برای درس خواندن را به شما معرفی کنیم.

اگر می‌خواهید قدرت حافظه خود را تقویت کنید و در امتحانات نمرات عالی بگیرید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بهترین مکمل‌ها را به شما معرفی کنیم.

مکمل تقویت عملکرد مغز چیست و چگونه کار می‌کند؟

مکمل‌های تقویتی مغز که به‌ عنوان نوتروپیک، تقویت‌کننده‌های شناختی، داروهای هوشمند یا قرص‌های مغز نیز شناخته می‌شوند، به چند شکل مختلف وجود دارند: مکمل‌های غذایی، ترکیبات مصنوعی و داروهای تجویزی. این نوتروپیک‌ها حاوی موادی برای بهبود عملکرد شناختی، حمایت از سلامت مغز و افزایش حفظ حافظه و تمرکز هستند. نوتروپیک‌ها مکمل‌ها یا داروهای طبیعی هستند که تأثیر مفیدی بر عملکرد مغز در افراد سالم دارند.

با این حال، مکمل‌های تقویتی مغز بسته به مواد تشکیل دهنده آن‌ها، متفاوت عمل می‌کنند. برخی از قرص‌های تقویتی مغزی، جریان خون و عروق را افزایش می‌دهند و اکسیژن تازه را به سلول‌های مغز می‌آورند. برخی دیگر ممکن است با حمایت از عملکردهای مغزی مانند فرآیندهای مولکولی، انتقال عصبی و سیگنال دهی درون سلولی، سلامت مغز را بهبود بخشند.

علاوه بر این، برخی از نوتروپیک‌ها به بدن کمک می‌کنند تا با کمبود مواد مغذی حیاتی مانند ترکیبات اسید آمینه ضروری و پروتئین‌ها مقابله کند. نحوه عملکرد این ترکیبات مهم نیست، هر ترکیب طبیعی یا مصنوعی که عملکرد شناختی و سلامت مغز را بهبود می‌بخشد، می‌تواند در دسته نوتروپیک قرار گیرد.

با این حال، نوتروپیک‌های مصنوعی معمولاً فقط به عنوان داروهای تجویزی در دسترس هستند. به عنوان مثال، Adderall، Ritalin، Noopept، Modafinil و Piracetam نسخه‌های رایج حاوی ترکیبات نوتروپیک مصنوعی هستند که تمرکز، حافظه، یادآوری و مهارت‌های شناختی را افزایش می‌دهند. البته باید بگوییم که برای امتحان نوتروپیک‌های مصنوعی به نسخه پزشک نیاز دارید.

نوتروپیک‌های طبیعی را می‌توان از برخی غذاها دریافت کرد. بسیاری از این نوتروپیک‌ها می‌توانند حافظه، انگیزه، خلاقیت، هوشیاری و عملکرد شناختی کلی را تقویت کنند. در ادامه منابع طبیعی نوتروپیک را معرفی می‌کنیم.

قرص تقویت حافظه برای درس خواندن

در این قسمت بهترین مکمل‌های نوتروپیک برای تقویت عملکرد مغز را معرفی می‌کنیم:

1. روغن ماهی

مکمل های روغن ماهی منبعی غنی از دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)، دو نوع اسید چرب امگا 3 هستند.

این اسیدهای چرب با فواید سلامتی بسیاری از جمله بهبود سلامت مغز مرتبط هستند. DHA نقش حیاتی در حفظ ساختار و عملکرد مغز دارد. در واقع، حدود 25 درصد از کل چربی و 90 درصد از چربی امگا 3 موجود در سلول‌های مغز را تشکیل می‌دهد.

دیگر اسید چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی، EPA، دارای اثرات ضدالتهابی است که می‌تواند از مغز در برابر آسیب و پیری محافظت کند.

مصرف مکمل‌های DHA با بهبود مهارت‌های تفکر، حافظه و زمان واکنش در افراد سالمی که سطح DHA پایینی دارند، مرتبط است. همچنین برای افرادی که کاهش خفیف در عملکرد مغز را تجربه می‌کنند، مصرف مکمل DHA می‌تواند مفید باشد.

برخلاف DHA، EPA همیشه با بهبود عملکرد مغز مرتبط نیست. با این حال، در افراد مبتلا به افسردگی، با مزایایی مانند بهبود خلق و خوی همراه است.

اثبات شده که مصرف روغن ماهی که حاوی هر دو این چربی‌ها است، می‌تواند به بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه برای درس خواندن کمک کند.

با این حال، شواهد مبنی بر اثرات نگهدارنده روغن ماهی بر سلامت مغز متفاوت است. به طور کلی، بهترین راه برای دریافت مقدار توصیه شده اسیدهای چرب امگا 3، خوردن دو وعده ماهی در هفته است. اگر نمی‌توانید این مقدار ماهی را در هفته مصرف کنید یا از مزه ماهی خوشتان نمی‌آید، مصرف این مکمل می‌تواند مفید باشد.

تحقیقات بیشتری لازم است تا دریابیم چقدر و چه نسبت‌هایی از EPA و DHA باید در روز مصرف شود؛ اما به طور کلی مصرف 1 گرم در روز به صورت ترکیبی از DHA و EPA برای حفظ سلامت مغز توصیه می‌شود.

2. رسوراترول (Resveratrol)

رسوراترول یک آنتی اکسیدان است که به طور طبیعی در پوست میوه‌های بنفش و قرمز مانند انگور، تمشک و زغال اخته وجود دارد. همچنین در شکلات و بادام زمینی یافت می‌شود.

اثبات شده است که مصرف مکمل‌های رسوراترول می‌تواند از زوال هیپوکامپ، بخش مهمی از مغز مرتبط با حافظه جلوگیری کند. بدین ترتیب مصرف این قرص تقویت حافظه برای درس خواندن می‌تواند مفید باشد.

همچنین این مکمل می‌تواند کاهش عملکرد مغز را که با افزایش سن همراه است، به تعویق بیندازد.

همچنین مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که رسوراترول می‌تواند حافظه و عملکرد مغز را بهبود بخشد.

علاوه بر این، یک مطالعه روی گروه کوچکی از افراد مسن سالم نشان داد که مصرف 200 میلی گرم رسوراترول در روز به مدت 26 هفته، حافظه را بهبود می‌بخشد.

3. کراتین

کراتین یک ماده طبیعی است که نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد. این ماده به طور طبیعی در بدن، بیشتر در ماهیچه‌ها و به مقدار کمتر در مغز یافت می‌شود. اگرچه کراتین مکمل محبوبی است؛ اما می‌توانید آن را در برخی غذاها مانند محصولات حیوانی مانند گوشت، ماهی و تخم ‌مرغ پیدا کنید.

جالب توجه است که مکمل‌های کراتین می‌توانند حافظه و مهارت‌های تفکر را در افرادی که گوشت نمی‌خورند، بهبود بخشند و به عنوان قرص تقویت حافظه برای درس خواندن مصرف شوند.

4. کافئین

کافئین یک محرک طبیعی است که بیشتر در چای، قهوه و شکلات تلخ یافت می‌شود. اگرچه می‌توان آن را به عنوان مکمل مصرف کرد؛ اما واقعاً نیازی به دریافت کافئین از این منابع نیست. این مکمل با تحریک مغز و سیستم عصبی مرکزی، باعث می‌شود کمتر احساس خستگی کنید و هوشیاری بیشتری داشته باشید.

در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که کافئین می‌تواند به شما احساس انرژی بیشتری بدهد و حافظه، زمان واکنش و عملکرد کلی مغز را بهبود ببخشد. مقدار کافئین در یک فنجان قهوه متفاوت است؛ اما به طور کلی 50 تا 400 میلی گرم است. برای اکثر افراد، دوزهای حدود 200 تا 400 میلی گرم در روز، بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند و برای سلامتی کافی هستند. با این حال، مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند معکوس عمل کند و با عوارض جانبی مانند اضطراب، حالت تهوع و مشکلات خواب مرتبط باشد.

5. فسفاتیدیل سرین (Phosphatidylserine)

فسفاتیدیل سرین به عنوان قرص تقویت حافظه برای درس خواندن، نوعی ترکیب چربی به نام فسفولیپید است که در مغز یافت می‌شود.
اثبات شده است که مصرف مکمل‌های فسفاتیدیل سرین می‌تواند برای حفظ سلامت مغز مفید باشد. شما به راحتی می‌توانید این مکمل‌ را به صورت آنلاین یا از داروخانه‌های نزدیک محل زندگی خود خریداری کنید.

مطالعات نشان داده اند که مصرف 100 میلی گرم فسفاتیدیل سرین، سه بار در روز می‌تواند کاهش عملکرد مغز به دلیل افزایش سن را به تعویق بیندازد.
علاوه بر این، افراد سالمی که مکمل‌های فسفاتیدیل سرین تا 400 میلی‌ گرم در روز مصرف می‌کنند، مهارت‌های تفکر و حافظه خود را بهبود می‌بخشند. پس اگر شما هم می‌خواهید شاهد عملکرد بهتر مغز خود باشید، از این مکمل با مشورت پزشک مصرف کنید.

6. استیل ال کارنیتین

استیل ال کارنیتین یک اسید آمینه است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و نقش مهمی در متابولیسم بدن، به ویژه در تولید انرژی دارد.
ادعا شده است که مصرف مکمل‌های استیل-ال-کارنیتین می‌تواند باعث ‌شود احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید، حافظه را بهبود ‌بخشد و از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن را کاهش دهد. این مکمل را می‌توانید از داروخانه‌های نزدیک محل زندگی خود یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که مکمل‌های استیل-ال-کارنیتین می‌توانند از کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن جلوگیری کرده و ظرفیت یادگیری را افزایش دهند. به همین دلیل است که به عنوان قرص تقویت حافظه برای درس خواندن مصرف می‌شود.

مطالعات روی انسان نشان داده‌اند که استیل-ال-کارنیتین می‌تواند مکمل مفیدی برای به تعویق انداختن کاهش عملکرد مغز به دلیل افزایش سن باشد. همچنین ممکن است برای بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به زوال عقل خفیف یا آلزایمر مفید باشد.
با این حال، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد این مکمل، تأثیر مفیدی در افراد سالمی دارد که از دست دادن عملکرد مغز رنج نمی‌برند.

7. جینکو بیلوبا

جینکو بیلوبا یک مکمل گیاهی می‌باشد که از درخت جینکو بیلوبا مشتق شده است. جینکو بیلوبا یک مکمل فوق‌العاده محبوب است که بسیاری از افراد برای تقویت قدرت مغز خود مصرف می‌کنند و در داروخانه‌ها و به صورت آنلاین موجود است.

تصور می‌شود که جینکو بیلوبا با افزایش جریان خون به مغز عمل می‌کند و ادعا می‌شود که عملکردهای مغز مانند تمرکز و حافظه را بهبود می‌بخشد.
علی‌رغم استفاده گسترده از جینکو بیلوبا، نتایج مطالعاتی که اثرات آن را بررسی کرده‌اند، متفاوت بوده است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل‌های جینکو بیلوبا می‌تواند به تعویق انداختن کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن کمک کند. یک مطالعه در افراد میانسال سالم نشان داد که مصرف مکمل‌های جینکو بیلوبا به بهبود حافظه و مهارت‌های تفکر کمک می‌کند.

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button