Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی

اشتراک گذاری این نوشته

درست همانطور که تعداد زیادی ماهی در دریا وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند، انواع مختلفی از دانش آموزان در یک محیط کلاس درس وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های شخصیتی خاص خود را دارند. معلمان و والدین باید از انواع شخصیت‌های دانش آموزان ابتدایی مطلع باشند تا بدانند چه انتظاری باید داشته باشند و چه رفتاری باید از خود نشان دهند. معلمین باید بدانند که نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی باید به چه صورت باشد. در غیر این صورت، کلاس درس تبدیل به مکانی شلوغ و پرسروصدا می‌شود که هیچ دانش آموزی به درس خواندن فکر نمی‌کند.

در این مقاله از مدرسه ایران اروپا با ما همراه باشید تا انواع شخصیت دانش آموزان و نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی را برایتان شرح دهیم.

نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی

۱. سوگلی معلم

شما معمولاً می‌توانید سوگلی معلم را در صندلی‌های جلوی کلاس ببینید. آن‌ها می‌خواهند در مرکز توجه معلمین باشند و تمایل دارند همه آن‌ها را بشناسند. آن‌ها تمایل دارند این کار را با خندیدن بلند به شوخی‌های معلم یا پرسیدن سؤالات زیاد انجام دهند.

شما به عنوان معلم باید از واکنش بیش از حد و تماس مداوم با آن‌ها خودداری کنید. در عوض، می‌توانید با این دانش آموزان، صحبت خصوصی داشته باشید تا دستاوردهای آن‌ها را بشناسید و بپرسید که آیا در مورد چیزی به حمایت نیاز دارند یا خیر. شناخت بهتر این نوع دانش آموزان برای یادگیری از آن‌ها ضروری است. آن‌ها تمایل دارند از بقیه دانش آموزان، بهتر بوده و از نظر تحصیلی سخت کوش باشند.

۲. انواع بیش فعال

مانند سوگلی معلم، ممکن است با دانش آموز بیش فعال در تماس باشید. دانش ‌آموزان بیش ‌فعال، موفق‌تر هستند و معمولاً دارای شخصیت‌های تیپ A می‌باشند. شخصیت تیپ A به الگوی رفتاری اطلاق می‌شود که عموماً با افراد دارای موفقیت بالا و رقابتی مرتبط است. ویژگی‌هایی که با این تیپ شخصیتی همخوانی دارند عبارت‌اند از: داشتن خودکنترلی، سطح انگیزه بالا و توانایی انجام چند کار. آن‌ها ممکن است به بسیاری از گروه‌های اجتماعی بپیوندند و در چندین فعالیت فوق برنامه شرکت کنند.

برای کمک به یک دانش آموز بیش فعال، شما باید دریابید که چه چیزی واقعاً او را خوشحال می‌کند تا بتوانید به او کمک کنید که روی یک مهارت خود تمرکز کرده و آن را شکوفا کنید.

۳. دانش آموز ورزشکار

در کلاس درس ممکن است دانش آموزانی داشته باشید که ورزشکار هستند. ورزشکاران تمایل دارند روی ورزش خود تمرکز کنند، بنابراین مهم است که توجه آن‌ها را به اهمیت یادگیری جلب کنید. در داخل کلاس، ورزشکاران ممکن است همسالانی داشته باشند که آن‌ها را دوست دارند یا از آن‌ها متنفرند؛ بنابراین مهم است که بین نتایج عاطفی هر دو مورد تعادل ایجاد شود. نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی ورزشکار باید به گونه‌ای باشد که دانش آموزان، اهمیت یادگیری درس را بفهمند.

۴. دانش آموزان سخت‌کوش

برخی از دانش آموزان می‌توانند به راحتی نمرات خوبی کسب کنند. برخی دیگر باید تلاش زیادی کنند تا نمره خوبی به دست آورند. آن‌ها ممکن است زمان بیشتری را در خارج از کلاس درس صرف کنند تا برای کمک بیشتر با معلمین مشورت کنند. اگر آن‌ها پس از تلاش زیاد، نمره کمتر از حد مطلوب را کسب کنند، این می‌تواند باعث ناامیدی و از بین رفتن انگیزه آن‌ها شود. 

شما به عنوان معلم باید مراقب دانش آموزان سخت‌کوش باشید و برای کمک به درگیر نگه داشتن آن‌ها از سخت‌کوشی آن‌ها قدردانی کنند. 

۵. دانش آموزان عاقل و ممتاز

برخی از دانش آموزان با قالب معمولی سازگار نیستند و ممکن است احساس بیگانگی کنند. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یک دانش ‌آموز بسیار عاقل و خردمند باشد، به این معنی که از نظر عقل بالاتر از حد متوسط است؛ اما در نتیجه ممکن است منزوی بماند.

نحوه برخورد معلم با انواع دانش آموزان ابتدایی عاقل و خردمند باید تشویق‌کننده آن‌ها باشد تا در فعالیت‌های گروهی با همسالانی که علایق فکری مشابهی دارند، مشارکت کنند. به این ترتیب، این دانش آموزان می‌توانند بر اساس درک مشترک یا اشتیاق به یک موضوع، دوستان خوبی پیدا کنند.

۶. دلقک‌های کلاس 

به احتمال زیاد قبلاً با یک دلقک کلاس روبرو شده‌اید: هدف آن‌ها سرگرمی است. آن‌ها جوک می‌گویند یا از هر نوع موقعیتی برای شوخی‌کردن استفاده می‌کنند. در واقع مشخص شده است که دلقک کلاس بسیار روشنفکر و شاید حتی باهوش‌ترین دانش آموز کلاس باشد. وقتی به این موضوع فکر کنید، با توجه به اینکه بین شوخ طبعی و هوش ارتباطی وجود دارد، این امر کاملاً منطقی است. وقتی صحبت از دلقک کلاس به میان می‌آید، آن‌ها می‌توانند توجه شما را به خود جلب کنند تا از موقعیتی ناراحت‌کننده دور شوند یا رهبران طبیعی هستند که به دنبال تأثیرگذاری و ارتباط با اطرافیان خود می‌باشند.

شما به عنوان معلم کلاس باید متوجه شوید که آیا این دانش آموزان،‌ مشکلی دارند یا خیر و به آن‌ها کمک کنید در درس‌ها موفق شوند و تمرکز اصلی خود را روی درس‌ها قرار دهند.

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button