Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

نیازهای دانش آموزان ابتدایی | انواع نیازهای دانش‌آموزان

اشتراک گذاری این نوشته

هر دانش آموزی با دیگری متفاوت است. تک تک دانش آموزان باهوش، فراموشکار، خندان، بداخلاق، مشتاق، بی تفاوت، متفکر، کوته فکر و … که به صورت روزانه وارد کلاس درس می‌شوند، داستان خاص خود را دارند: داستانی پر از نوید، دلشکستگی و پیچیدگی و این تنها بازی با الفاظ نیست، درست و مهم است. بنابراین هر دانش آموزی دارای نیازهای خاص خود است که باید در محیط خانه و کلاس درس به آن‌ها پاسخ داده شود. شما به عنوان والدین و معلمین آن‌ها، باید نیازهای دانش آموزان ابتدایی را بشناسید و بتوانید به خوبی پاسخگوی این نیازها باشید.

در این مقاله با از مدرسه ایران اروپا با ما همراه باشید تا در مورد نیازهای دانش آموزان ابتدایی به طور کامل صحبت کنیم.

نیازهای دانش آموزان ابتدایی

1. هر دانش آموزی نیاز به خودشناسی دارد

من کی هستم و چگونه با دنیای اطرافم ارتباط برقرار می‌کنم؟ چه چیزی از من خواسته می‌شود؟ چگونه می‌توانم برای افرادی که برایم ارزش قائل هستند، ارزش قائل شوم؟ کجا بوده‌ام و به کجا می‌روم؟

شما به عنوان والدین و معلمین این دانش آموزان باید به آن‌ها کمک کنید تا خود را بشناسند و مسیر خود را پیدا کنند.

2. هر دانش آموزی نیاز به مدل‌های الهام بخش و مدل‌سازی دارد

مدل‌ها ایده‌هایی را ارائه می‌دهند، می‌توانند به عنوان داربست عمل کنند، مسیری را رو به آینده فراهم کنند و زمانی که همه چیز انتزاعی و آکادمیک به نظر می‌رسد، به دانش‌ آموزان ایده‌ای می‌دهند تا تفکر خود را روی آن ایده بسازند. هرچه این ایده، خلاقانه‌تر، معتبرتر، الهام‌بخش‌تر و متنوع‌تر باشد، شانس بیشتری برای هر دانش‌ آموزی ایجاد می‌شود.

3. هر دانش آموزی باید بداند چگونه یاد بگیرد

هر دانش آموزی باید بداند که چگونه یاد بگیرد. دانستن استراتژی‌های یادگیری جزو نیازهای دانش آموزان ابتدایی است و آن‌ها باید این استراتژی‌ها را به خوبی بشناسند.

دانش آموزان به استراتژی‌هایی نیاز دارند که برای آن‌ها منطقی باشد: استراتژی‌هایی که می‌فهمند و می‌توانند رشد کنند. به آن‌ها نگویید «از قیاس استفاده کنند»، زیرا «کتاب» چنین می‌گوید. آن‌ها به استراتژی‌های یادگیری هوشمند، منطقی، مفید و انعطاف‌پذیر نیاز دارند که می‌توانند و می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند، زیرا می‌دانند به آن‌ها نیاز دارند.

دانش آموزان نیاز دارند که بدانند چگونه یادداشت برداری کنند، برای مثال چگونه یادداشت‌های کرنل را بنویسند، چگونه سؤال بپرسند و سپس اصلاح کنند، نحوه تحقیق و مستندسازی یافته‌های آن‌ها چگونه است و … .

4. هر دانش آموزی نیاز به بازخورد دارد

بازخورد به دانش آموزان کمک کرده و به عنوان راهنما عمل می‌کند. بازخورد اصلاح‌کننده است و حتی می‌تواند آرامش‌بخش هم باشد. قضاوت شخصی و احساسی است و آسیب می‌رساند.

همه ما همیشه به سراغ قضاوت می‌رویم؛ اما اگر حداقل سعی کنید که بازخورد ارائه دهید و قضاوت را نادیده بگیرید، بخشی از نیازهای دانش آموزان ابتدایی را پاسخ داده‌اید.

5. هر دانش آموزی به فضا، ابزار و فرصت‌های خلاقانه نیاز دارد

این نیاز می‌تواند فیزیکی یا دیجیتالی، به تنهایی یا در یک گروه، با برنامه‌ها، روباتیک یا قلم موها، یادگیری سازنده یا آکادمیک، خودگردان یا مبتنی بر نتایج باشد. تا جایی که می‌توانید و بودجه شما اجازه می‌دهد، این امکانات را برای دانش آموزان فراهم کنید.

6. هر دانش آموزی نیاز به ایده دارد (یا فرصتی برای به اشتراک گذاشتن ایده‌های خود)

دانش ‌آموزان بی‌نهایت باهوش‌تر از طراحی اکثر مدارس هستند و همچنان با پیشینه‌های دانش و طرح‌واره‌های بسیار متفاوت در حال رشد می‌باشند. گاهی اوقات آن‌ها به ایده نیاز دارند. این ایده را به دانش آموزان خود ارائه دهید.

7. هر دانش آموزی نیاز به هدف دارد

هر دانش آموزی به یک هدف نیاز دارد. کودکان باید دلیل کاری که انجام می‌دهند را بدانند: در غیر این صورت، کار را به انتها نمی‌رسانند!

8. هر دانش آموزی به یک قهرمان نیاز دارد

البته هر دانش آموزی باید خودش را باور کند؛ اما همه این کار را نمی‌کنند. وجود یک قهرمان یکی از نیازهای دانش آموزان ابتدایی است: فردی که به آن‌ها ایمان بیاورد و وقتی که اعتقادشان از بین می‌رود، به آن‌ها انگیزه دهد.

9. هر دانش آموزی به فرصتی برای تمرین نیاز دارد

یکی دیگر از نیازهای دانش آموزان ابتدایی، تمرین و تکرار است. شما باید فرصتی را برای دانش آموزان فراهم بیاورید تا به اندازه کافی، تمرین کنند. این تمرین می‌تواند با دوستان یا به تنهایی، با استفاده از تکنولوژی یا بدون آن، به کمک شما یا بدون کمک شما و … انجام شود.

10. هر دانش آموزی سزاوار شانس‌های زیادی است

دانش آموزان به فرصت‌ها و شانس‌های زیادی نیاز دارند. شما باید این فرصت‌ها را برایشان فراهم بیاورید. هر بار که شکست می‌خورند، نباید آن‌ها را سرزنش کنید و بگویید که دیگر هیچ شانسی نخواهند داشت! این باعث سرخوردگی کودکان می‌شود. در عوض، باید کمکشان کنید تا دفعه بعدی، عملکرد بهتری داشته باشند و شانس خود را امتحان کنند.

11. هر دانش آموزی نیاز به بازی دارد

یکی دیگر از نیازهای دانش آموزان ابتدایی، بازی‌کردن است. بازی‌کردن را تنها محدود به تعطیلات آخر هفته نکنید! کودکان با هر وسیله با دوستان خود یا به تنهایی می‌توانند بازی کنند. شما باید برای آن‌ها برنامه‌ریزی کنید تا هم به درس‌های خود برسند و هم بتوانند به میزان کافی، بازی کنند.

12. هر دانش آموزی به حس عاملیت و انتخاب نیاز دارد

حس کنترل و عاملیت کمی مشکل‌ساز است، زیرا شامل یک اقدام نمی‌شود که معلم یا والدین انجام دهند در عوض، این حس شامل یک سری رفتارها و اتفاقات اطرافیان می‌شود که ممکن است حس کنترل را برای دانش آموز فراهم آورند یا این حس را به‌کل از او دریغ کنند.

13. هر دانش آموزی نیاز به خواندن و نوشتن دارد

یکی دیگر از نیازهای دانش آموزان ابتدایی، خواندن و نوشتن است. همه دانش آموزان، استاد یا وکیل نخواهند بود؛ اما مبارزات سوادآموزی می‌تواند یک مبارزه مادام‌العمر باشد. شما به عنوان والدین یا معلم دانش آموزان باید به آن‌ها در این مبارزه کمک کنید.

14. هر دانش آموزی نیاز به امید دارد

هر دانش آموزی به امید نیاز دارد. این احساس که آن‌ها آینده‌ای دارند، می‌تواند به دانش آموزان امید برای درس خواندن دهد.

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button