Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

مشکلات دانش آموزان ابتدایی و راهکارهای رفع آن‌ | مسائل تربیتی دانش آموزان ابتدایی

اشتراک گذاری این نوشته

آموزش ابتدایی یکی از مهمترین مراحل زندگی هر فرد است. در دوران دبستان است که کودکان، شخصیت خود را رشد می‌دهند، خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرند و شروع به یادگیری مهارت‌های اولیه زندگی می‌کنند. با این حال، علی‌رغم اهمیت آموزش ابتدایی، چندین مسئله اساسی وجود دارد که گریبانگیر این سیستم شده است. بسیاری از مسائلی را که امروزه مدارس ابتدایی با آن مواجه هستند، می‌توان در آموزش و پرورش در سال‌های قبل جستجو کرد. اگر این مشکلات دانش آموزان ابتدایی اصلاح نشوند، می‌توانند اثرات بلندمدتی بر رشد و موفقیت آن‌ها داشته باشند.

در این مقاله از مدرسه ایران اروپا می‌خواهیم در مورد مشکلات دانش آموزان ابتدایی صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید در این باره اطلاعات کسب کنید، با ما همراه باشید تا شما هم بتوانید مشکلات فرزند خود را به خوبی رفع کنید.

مشکلات دانش آموزان ابتدایی چیست؟

مشکلات موجود در مدارس ابتدایی، بسیار زیاد هستند. از مشکلات تحصیلی گرفته تا مشکلات رفتاری در بین دانش آموزان وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا این مشکلات را به طور کامل شرح دهیم:

۱. استرس برای کسب نمره قبولی

ارزیابی درسی دانش آموزان و اختصاص نمره به آن‌ها، یک عامل استرس‌زا است که همه کودکان با آن مواجه خواهند شد. علی‌رغم این که دانش آموزان ابتدایی خیلی کوچک هستند، فشاری را که به لحاظ نمره روی دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان است، احساس می‌کنند. با گذشت زمان، تحصیل در مدرسه و کسب نمرات قابل قبول، سخت‌تر می‌شود.

حتی اگر فرزند شما دانش آموز دبیرستان باشد، در مورد رقابت شدید برای کسب رتبه مناسب در کنکور و تحصیل در یک دانشگاه خوب تحت فشار خواهد بود. در حالی که مدیریت مدرسه مسئول بخشی از این فشار است، در برخی مواقع والدین مستقیماً این فشار را بر دوش فرزندان خود می‌گذارند.

۲. مقابله با قلدرها

قلدری و سایر رفتارهای ضداجتماعی در طول دوره ابتدایی یکی از مشکلات دانش آموزان ابتدایی است. هیچ فردی دوست ندارد تنها به این دلیل که خودش است، مسخره شود و اگر فرزند شما در معرض رفتار بد قرار گرفته، می‌تواند زمان چالش برانگیزی برایش باشد.

هر کودکی ممکن است حداقل یک بار در زندگی خود با این چالش مواجه شود. اگر رفتار ضداجتماعی در سنین پایین رخ می‌دهد، بچه‌های شما خیلی کوچک هستند که واقعاً بفهمند چه اتفاقی می‌افتد و چگونه می‌توانند با این موقعیت‌ها کنار بیایند. این امر به شما یا معلم فرزندتان بستگی دارد که رهبری را برعهده بگیرید و وقتی چنین اتفاقاتی در حال رخ‌دادن است، متوجه شوید.

۳. دلتنگی برای خانه

معمولاً وقتی بچه‌ها برای اولین بار وارد مدرسه می‌شوند، دلتنگی یا اضطراب جدایی از خانه را دارند. برای کودکان پیش دبستانی و ابتدایی، ترک محیط امن، آشنا و راحت خانه و والدین خود و ورود به فضایی کاملاً جدید و ناآشنا یعنی مدرسه، کار بزرگی است.

به طور طبیعی، کودک شما از کلاس، ساختمان، معلمان و هم‌کلاسی‌های جدید احساس ترس می‌کند. آن‌ها ممکن است در مورد تنها ماندن چند ساعتی بدون سایه محافظ شما، اسباب بازی‌های آشنا و آزادی انجام هر کاری، احساس اضطراب کنند.

۴. پایین آمدن اعتمادبه‌نفس به دلیل مقایسه‌شدن با دیگر کودکان

حتی کودکانی که دارای اعتمادبه‌نفس هستند نیز ممکن است در دوره ابتدایی خود دچار افت شدید اعتمادبه‌نفس شوند که یکی از مشکلات دانش آموزان ابتدایی است. آن‌ها یاد می‌گیرند با این چالش‌ها کنار بیایند؛ اما این بدان معنی نیست که این چالش‌ها دیگر تکرار نخواهد شد.

کودک شما خود را با دوستان یا همکلاسی‌های خود یا حتی با کسانی که آنلاین می‌بیند، مقایسه می‌کند. این مقایسه می‌تواند در زمینه نمرات امتحان، ظاهر یا میزان خوب بودن آن‌ها در یک ورزش خاص باشد. فرزند شما ممکن است فکر کند که با افرادی که معتقد است باهوش‌تر و بهتر هستند، هم سطح نیست و به تدریج از چنین افرادی فاصله می‌گیرد.

به عنوان والدین نمی‌توانید مراقب مشکلات عزت نفس فرزندتان باشید، مخصوصاً وقتی می‌دانید که آن‌ها چقدر عالی هستند! به کودک خود کمک کنید روی استعدادهای خود تمرکز کند و به دنبال فعالیت‌هایی باشد که دوست دارد. از انتقاد بیش از حد خودداری کنید تا بتوانید رفتاری را که می‌خواهید در کودک نوپا شکل دهید. با کمی شانس، کودک شما می‌تواند اعتمادبه‌نفس خود را بازیابد.

کودکان یاد می‌گیرند که واقعاً چه کسانی هستند و چه چیزی آن‌ها را خوشحال و/یا ناراحت می‌کند. آموزش منحصربه‌فرد بودن و دوست داشتن خود واقعی، راهی فوق‌العاده برای کمک به آن‌ها در مبارزه با مقایسه‌ها و در نتیجه کاهش عزت نفس است.

۵. اشتیاق به افراط در فعالیت‌های مضر

به طور کلی، مدرسه جایی است که کودکان برای اولین بار هر فعالیت مفید و مضری را یاد می‌گیرند. در مدارس ابتدایی ممکن است عادات بدی مانند فحش دادن، قلدری کردن و … را یاد بگیرند. 

همچنین مدرسه راهنمایی می‌تواند اولین جایی باشد که فرزند شما تصمیم می‌گیرد عادات خطرناکی مانند سیگار کشیدن و مواد مخدر را تست کند. متأسفانه، هیچ راه مطمئنی وجود ندارد که شما بتوانید کودک خود را از انجام چنین اشتباه بزرگی بازدارید و همین موضوعی یکی از مشکلات دانش آموزان ابتدایی است.

شما باید به طور منظم با فرزندان خود در مورد درست و نادرست بودن برخی کارها، بحث و گفتگو داشته باشید. آن‌ها را در مورد اثرات پرورش یک عادت سمی خاص متقاعد کنید. آنچه را از برای فرزندتان انتظار دارید، روشن کنید.

با والدین دیگر در تماس باشید تا بدانید در جامعه شما چه اتفاقی می‌افتد. علاوه بر این، خود را در جریان روز فرزندتان در مدرسه نگه دارید.

۶. پیدا کردن دوستان جدید

دانش آموز جدید بودن، فوق‌العاده طاقت فرسا است. بنابراین، بهتر است که فرزند شما سال تحصیلی را به موقع با سایر دانش آموزان شروع کند تا همه در یک تیم باشند؛ اما این امر چالش‌های خاص خود را دارد.

آیا کودک شما با کودکانی که قبلاً حلقه‌های دوستان خود را پیدا کرده‌اند، کنار می‌آید؟ در زمان استراحت با چه کسانی ناهار می‌خورند؟ بچه‌های امروزی خیلی بیشتر از قبل، یکدیگر را قضاوت می‌کنند. اگر فرزند شما تازه وارد مدرسه شده یا شاید دانش آموز جدیدی به کلاس او پیوسته است، او را تشویق کنید که خوب رفتار کند.

۷. عدم هماهنگی با جلسات آموزشی

کلاس‌های حضوری می‌توانند زمان سختی را برای کودکانی فراهم کنند که با مشکل یادداشت برداری دست و پنجه نرم می‌کنند. ممکن است آن‌ها ندانند که چه چیزی را باید در دفترچه خود بنویسند یا چطور باید با آنچه معلم می‌گوید، همگام شوند که خود یکی از مشکلات دانش آموزان ابتدایی است.

علاوه بر این، زمانی که کودکان برای رفتن به پیش دبستانی و دبستان آماده می‌شوند، به زبان مادری خود مسلط هستند. با این حال، برقراری ارتباط با معلمان برای آن‌ها، یک کار جدید است و آن‌ها زمان خود را صرف ایجاد تسلط بر زبان و برقراری ارتباط خواهند کرد.

۸. معلم (های) نه چندان خوب

گاهی اوقات کودکان با مسائل مربوط به کلاس و همکلاسی‌ها و دلتنگی برای خانه مواجه نیستند! این یک واقعیت است که همه مدارس، بهترین معلمان را ندارند. شاید شما نتوانستید فرزندان خود را در بهترین مدرسه شهر ثبت نام کنید و تعداد معلمان خوب بسیار محدود است.

هر از گاهی، فرزند شما معلمی خواهد داشت که نمی‌تواند با او کنار بیاید. در حالی که گاهی اوقات می‌تواند یک تضاد شخصیتی ساده باشد: گاهی اوقات، کودک شما در پاسخ به اقتدار معلم با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

هرچه که باشد، تنها چالش برخی از بچه‌ها، چالش با معلمانشان است. اگر آن‌ها در یک درس خاص، نمره کمتری می‌گیرند؛ اما در سایر درس‌ها نمرات خوبی دارند، به دلیل ارتباط بین فرزند شما و آن معلم است.

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button