Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

دعای تقویت حافظه برای درس خواندن | دعای قبل از شروع درس خواندن

اشتراک گذاری این نوشته

وقتی می‌خواهید به سراغ مطالعه بروید، آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که از کجا شروع کنید؟ اگر آزمونی در پیش داشته باشید و بخواهید برای آن آماده شوید، مسیر دشواری پیش رو خواهید داشت، زیرا فکر آماده شدن برای امتحان، شما را مضطرب خواهد کرد. اگر بگوییم استرس برای آزمون مانع از توانایی شما برای مطالعه مؤثر می‌شود، با ما موافق خواهید بود! بنابراین، دعای قبل از شروع درس خواندن می‌تواند به شما کمک کند خود را از نظر ذهنی برای مطالعه مؤثرتر و بدون حواس‌پرتی آماده کنید.

در این مقاله، می‌خواهیم دعای قبل از شروع درس خواندن را به شما معرفی کنیم که که خیال شما را راحت کند، استرس شما را کاهش داده و اعتمادبه‌نفس شما را افزایش دهد. پس اگر شما هم می‌خواهید با ذهنی آرام و اعتمادبه‌نفس بالا به سراغ درس خواندن بروید، با ما همراه باشید.

قدرت دعای قبل از شروع درس خواندن

قدرت دعا، توانایی دعا برای تغییر دیدگاه شما است. با دعا کردن، با خدا در مورد امتحان آینده خود صحبت می‌کنید، تمرکز خود را از موقعیت خود دور کرده و آن را به سوی خدا معطوف می‌کنید. با این کار حالت ذهنی خود را تغییر می‌دهید. بنابراین، با خواندن دعا پیش از مطالعه، به چارچوب ذهنی مثبت‌تری دست می‌يابید.

اساساً می‌توانید به این فکر کنید که دعا تأثیر آرام‌بخشی بر افکار درونی شما دارد. از این نظر شبیه مدیتیشن است. هنگامی که ذهن شما آرام شود، سطح استرس و اضطراب شما کاهش می‌یابد. بدن شما هم به نوبه خود آرام می‌گیرد و به شما اجازه می‌دهد تا با وضوح بیشتری تمرکز کنید.

به طور کلی، شما از نظر جسمی و ذهنی برای تمرکز بر مطالعات خود، آماده خواهید بود. علاوه بر این، از آنجایی که موانع ذهنی شما حذف شده است، می‌توانید موارد بیشتری را به خاطر بسپارید. در نهایت، شما می‌توانید به طور مؤثرتری مطالعه کنید. به علاوه، هنگامی که خدا را به خاطر توانایی و فرصت مطالعه در دعاهایتان شکر می‌کنید، تأثیرات مثبت شکرگزاری را تجربه خواهید کرد.

دعا و اعتمادبه‌نفس

غالباً به دلیل تأثیر آرام‌بخش دعای قبل از شروع درس خواندن، فرد افزایش اعتمادبه‌نفس را تجربه می‌کند. همان‌طور که مطالعه می‌کنید، وضوح و تمرکزی که تجربه می‌کنید، به شما در حفظ اطلاعات کمک می‌کند. این باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود که برای آمادگی موفقیت‌آمیز آزمون، حیاتی است. باور به خود، انگیزه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آورد که به آن نیاز دارید و باید در مطالعه از آن استفاده کنید. به طور شگفت‌انگیزی، کل فرآیند ایمان به خود، با ایمان داشتن به خدا از طریق دعا شروع می‌شود.

بخوانید : بهترین مدارس غیر دولتی پسرانه در تهران

حمایت خانواده و همسالان

در کنار اعتقاد به خود، داشتن یک شبکه پشتیبانی از خانواده و دوستان نیز به شما کمک می‌کند. دانستن اینکه کسی را دارید که برای موفقیت شما در مطالعه دعا می‌کند، انگیزه بیشتری به شما خواهد داد. وقتی برای امتحان آماده می‌شوید، از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که قبل از مطالعه دعا کنند. تنها همین موضوع که در دعا و مطالعه خود از حمایت سایر افراد برخوردار هستید، اعتمادبه‌نفس شما را تقویت می‌کند.

دعای قبل از شروع درس خواندن

در جستجوی دانش

این آیات از سوره طه (آیات 25 تا 28) دعای حضرت موسی (علیه‌السلام) برای کمک به تسلط گفتار او بود.

او این دعا را در مواقع سختی می‌خواند تا همدردی خداوند را جلب کند.

این دعا، از میان تمام دعاهای دانش آموزان، می‌تواند برای امتحانات استاندارد مورد استفاده قرار گیرد و به شما کمک کند تا گفتار خود را هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی تقویت کنید.

پیش از درس خواندن، آزمون شفاهی یا هر مناسبت دیگری، این دعا را بخوانید:

رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي

Rabbishrah lee side Wayassir lee agree Wahlul ‘uqdatan min lisanee Yafqahoo qawlee

« پروردگارا سينه‏ ام را گشاده گردان و كارم را براى من آسان ساز و از زبانم گره بگشاى [تا] سخنم را بفهمند »

دعای قبل از شروع درس خواندن

اَللّهُمَّ اَخْرِجْنى مِنْ ظُلُماتِ الْوَهْمِ وَ اَكْرِمْنى بِنُورِ الْفَهْمِ اَللّهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنا اَبْوابَ رَحْمَتِكَ وَانْشُرْ عَلَيْنا خَزائِنَ عُلُومِكَ بِرَحْمَتِكَ يا اَرْحَمَ الرّاحِمينَ

Allaahumma akrimnee binooril fahmi wa kharrajanee min z’ulumaatil wahmi waftah’ a’lainaa abwaaba i’lmak. Wan shur a’lainaa khuzzaanu ma’rifatika yaa arh’amar raah’imeen. Allaahumma waffiqnee fil mut’aala’ti bih’ablee jamee-i’ mushkilaatil masaa-ili minal kutubi birah’matika yaa arh’amar raah’imeen.

« خدایا مرا بیرون آور از تاریکیهای وهم، و به نور فهم گرامیام بدار، خدایا درهاى رحمتت را به روى ما بگشا، و خزانه هاى علومت را بر ما باز کن به مهربانیات اى مهربان ترین مهربانان..»

بخوانید : دبستان دو زبانه پسرانه

دعای درس خواندن برای آزمون

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَوْدِعُكَ الْيَوْمَ نَفْسِي وَ أَهْلِي وَ مَالِي وَ وُلْدِي وَ مَنْ كَانَ مِنِّي بِسَبِيلٍ الشَّاهِدَ مِنْهُمْ وَ الْغَائِبَ‏
اللَّهُمَّ احْفَظْنَا بِحِفْظِ الْإِيمَانِ وَ احْفَظْ عَلَيْنَا
اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا (اجْمَعْنَا) فِي رَحْمَتِكَ وَ لاَ تَسْلُبْنَا فَضْلَكَ إِنَّا إِلَيْكَ رَاغِبُونَ‏
اللَّهُمَّ إِنَّا نَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَ كَآبَةِ الْمُنْقَلَبِ‏
وَ سُوءِ الْمَنْظَرِ فِي الْأَهْلِ وَ الْمَالِ وَ الْوَلَدِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ
اللَّهُمَّ إِنِّي أَتَوَجَّهُ إِلَيْكَ هَذَا التَّوَجُّهَ طَلَباً لِمَرْضَاتِكَ وَ تَقَرُّباً إِلَيْكَ‏
(اللَّهُمَّ) فَبَلِّغْنِي مَا أُؤَمِّلُهُ وَ أَرْجُوهُ فِيكَ وَ فِي أَوْلِيَائِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ‏

« بار خدايا من به تو سپردم امروز خودم و خاندانم و داراييم و فرزندانم و هر كس با من راهى دارد چه حاضر است از آنها و چه غايب
بارالها ما را نگهدار به نگهدارى ايمان و حفظ كن بر ما
بار خدايا قرار ده ما را در رحمتت و فضلت را از ما مگير زيرا كه ما بسوى تو مشتاقيم
بار خدايا ما به تو پناه مى ‏بريم از سختى سفر و نوميد برگشتن
و ديدار بدى در اهل و مال و فرزند در دنيا و آخرت
بار خدايا من رو مى‏ كنم به درگاه تو در اين توجه كه جوياى رضاى توام و نزديك شوم بسوى تو
پس برسان مرا بدانچه آرزو دارم و اميدوارم از تو و اوليائت اى مهربانترين مهربانان عالم.»

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button