Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

نحوه آموزش حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص

اشتراک گذاری این نوشته

بهترین روش برای آموزش به بچه‌ها، بازی و سرگرمی است. این امر به ویژه هنگام یادگیری حروف الفبا صادق است! آموزش حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص، راهی عالی برای کمک به بچه‌ها در به خاطر سپردن حروف، شکل‌ها و صداهای الفبا است.

در این مقاله از مدرسه ایران اروپا، می‌خواهیم بهترین بازی‌های سرگرم‌کننده و آموزنده حروف الفبا را به شما معرفی کنیم. این بازی‌های حروف الفبا برای آموزش بچه‌ها در مورد نام حروف، تشخیص حروف و صداهای صوتی الفبا بسیار عالی هستند. اگر شما هم می‌خواهید این بازی‌ها را یاد بگیرید و از طریق آن‌ها حروف الفبا را به کودکان یاد بدهید، با ما در ادامه مقاله همراه باشید. 

آموزش حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص

۱. حروف را روی لوبیای خشک بنویسید

خرید لوبیا سفید درشت ارزان بوده و نوشتن روی آن آسان است! چند لوبیا را بردارید و تمام حروف را روی آن‌ها بنویسید. سپس لوبیاها را در یک کیف قرار دهید و از فرزندانتان بخواهید که آن‌ها را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنند.

۲. مرتب‌سازی حروف با کاغذ یادداشت چسب دار

حروف جداگانه‌ای را روی کاغذ یادداشت چسب دار بنویسید و سپس آن‌ها را در سراسر خانه قرار دهید. این بازی تمرینی بسیار سرگرم‌کننده است. شما می‌‌‌توانید از کودک خود بخواهید که کاغذهای یادداشت چسب دار را به ترتیب حروف الفبا مرتب کند. 

۳. با استفاده از سیم پنبه پوش حروف الفبا را درست کنید

سیم‌های پنبه پوش همیشه منبع قابل اعتمادی برای تمرین و همچنین منبع سرگرم‌کننده صنایع دستی بوده‌اند. حالا از آن‌ها استفاده کنید تا بچه‌ها حروف الفبا را بسازند.

۴. کیسه‌های ABC حسی درست کنید

برای آموزش حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص، می‌توانید از کیسه‌های حروف الفبا حسی استفاده کنید. این یکی عالی است، زیرا بچه‌ها عاشق آن می‌شوند. شما به یک کیسه زیپ‌دار نیاز دارید. حروف نوشته‌شده روی تکه‌های کاغذ یا هر چیز دیگری را به داخل کیسه اضافه کنید. سپس کیسه را با برنج یا بلغور جو پر کنید و در آن را ببندید. بچه‌ها در این کیسه برنج به دنبال حروف می‌گردند تا همه آن‌ها را پیدا کنند. از بچه‌ها بخواهید وقتی هر حرفی را پیدا می‌کنند، آن را یادداشت ‌کنند تا جایی که همه حروف الفبا پیدا شود.

۵. حروف نامرئی را با آبرنگ پیدا کنید

این یک بازی کلاسیک و سرگرم‌کننده برای بچه‌ها است. با استفاده از مداد رنگی سفید، حروف را روی یک تکه کاغذ سفید بنویسید. به فرزندانتان آبرنگ بدهید، اجازه دهید کاغذ را رنگ کرده و حروف را پیدا کنند.

۶. موسیقی الفبا پخش کنید

حروف را در یک دایره بزرگ روی زمین قرار دهید. می‌توانید از حروف مغناطیسی استفاده کنید یا فقط آن‌ها را روی کارت‌های کاغذی بنویسید. موسیقی بگذارید و از فرزندتان بخواهید که در اطراف دایره با موسیقی قدم بزند. وقتی موسیقی خاموش می‌شود، فرزندتان نزدیک‌ترین حرف را به شما می‌گوید. آن را بسط دهید: از فرزندتان بخواهید سه چیز (رنگ‌ها، حیوانات و غیره) را که با آن حرف شروع می‌شود، نام ببرد.

۷. پازل‌های اسم را کنار هم قرار دهید

با استفاده از هر حرف الفبا، یک نام بنویسید. هر حرف اسم را روی یک تکه کاغذ جداگانه بنویسید و سپس آن‌ها را به صورت زیگزاگ ساده از هم جدا کنید. حروف را با هم مخلوط کنید و از کودک بخواهید آن‌ها را با هم تطبیق داده و آن‌ها را به ترتیب درست کنار یکدیگر قرار دهد.

۸. حروف را با استفاده از اجزای طبیعت بسازید

حروف الفبا را درست بیرون از خانه پیدا کنید. اجسام طبیعی را که شبیه حروف هستند، انتخاب کنید یا آن‌ها را طوری بچینید که شبیه حروف باشند. سپس از کودک خود بخواهید هر حرف را تشخیص دهد و بخواند و با آن‌ها یک کلمه بسازد.

۹. حروف الفبا را بخورید

برای آموزش حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص، می‌توانید حروف الفبا را روی غذاها بکشید تا فرزندتان با تماشای این حروف، غذای خود را بخورد. بنابراین به تمام راه‌هایی فکر کنید که می‌توانید الفبا را در زمان صرف غذا تمرین کنید: پنکیک‌ها را می‌توان به صورت حروف درآورد، ژله را می‌توان به صورت حروف درآورد و از رشته فرنگی می‌توان حروف ساخت.

۱۰. به شکار حروف الفبا بروید

بخش سرگرم‌کننده در مورد این بازی برای بزرگسالان این است که به هیچ آمادگی از قبل نیاز ندارد. به بچه‌ها بگویید بروند اشیایی را پیدا کنند که با هر حرف الفبا شروع می‌شود. برای طولانی‌تر کردن این بازی، مکان‌هایی را برای آن‌ها تعیین کنید تا هر حرف الفبا را به صورت تک به تک پیدا کنند. قبل از اینکه به موارد بعدی بروید، هر مورد باید تأیید شود. با این کار هم مدت طولانی کودک خود را سرگرم می‌کنید و هم به او یاد می‌دهید که هر وسیله‌ای با چه اسمی شناخته شده و چه حروفی در آن به کار رفته‌اند. 

۱۱. کتاب الفبای خود را بسازید

شخصی‌سازی حروف الفبا به کودکان کمک می‌کند تا یادگیری خود را پردازش کرده و حفظ کنند. شما می‌توانید تعداد کاغذ مورد نیاز خود را برداشته، آن‌ها را سوراخ کرده و با یک روبان به هم ببندید. از بچه‌ها بخواهید در هر صفحه یک حرف الفبا را بنویسند و یک مثال برای آن بزنند. در نهایت، از آن‌ها بخواهید تصاویر چیزهایی را که با هر حرف شروع می‌شوند، بکشند!

۱۲. کتاب‌ الفبا پاپ آپ ایجاد کنید

بچه‌ها دوست دارند وقتی کتابی را باز می‌کنند، تصاویر سرگرم‌کننده ببینند. شما می‌توانید یک کتاب پاپ آپ برای فرزند خود درست کنید. بدین ترتیب که حروف الفبا را درست کرده و با قیچی از کاغذ جدا کنید و سپس طوری روی کاغذهای کتاب بچسبانید که وقتی کتاب را باز می‌کنید، حروف الفبا برجسته شوند و بیرون بیایند. 

ثبت نام در خبرنامه

دریافت به روز ترین اطلاعات و اخبار ما

مقالات بیشتر

همه چیز را با ما در میان بگذارید

drop us a line and keep in touch

Call Now Button